Fundacja Zero Barier - jesteśmy dla niepełnosprawnych - szkolenia, język migowy, przewodnik dla niepełnosprawnych, projekty specjalne

Czcionka A A+ A++
Kontrast A A A
Dodaj do ulubionych Powitanie dla niesłyszących

Testujemy Pendolino dla niepełnosprawnych.

Widok wagunu 3 pociągu Pendolino na stacji Warszawa Grochów podczs testów dla niepełnosprawnych.

Podróżowanie to dla osób niepełnosprawnych to nie lada wyzwanie. Chęci są, ale skutecznie odstraszają wizje związane z wielogodzinną wycieczką pociągiem bez możliwości skorzystania z toalety, bo wózek inwalidzki się do niej nie zmieści. Pendolino pędzi na ratunek?

Z inicjatywy Fundacji Zero Barier, w ramach projektu „Zero barier – Polska bez ograniczeń”, 16 grudnia 2013 odbył się pierwszy test najnowszego nabytku spółki PKP Intercity – pociągu Pendolino pod względem jego przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni z różnymi typami dysfunkcji, na zaproszenie Fundacji Zero Barier spotkali się w hali na warszawskiej Olszynce Grochowskiej aby sprawdzić czy Pendolino sprosta ich oczekiwaniom. Jak wykazały testy, w wagonie dla niepełnosprawnych, w którym dwa miejsca przeznaczono dla osób na wózkach, nie tylko wejście jest szerokie i wyposażone w podnośnik, także korytarz i toaleta są bardzo przestronne. Dodatkowo w Pendolino znajdują się: oznakowanie miejsc alfabetem Braille’a, przyciski przywołujące obsługę, system nagłośnienia informujący o kolejnych stacjach. To wszystko sprawdzały osoby uczestniczące w teście – niepełnosprawni na wózkach i niewidomy z psem. Spółka Intercity podkreśla, że przed uruchomieniem składów do eksploatacji cały personel zostanie przeszkolony pod kątem pomocy osobom niepełnosprawnym. Fundacja Zero Barier będzie dodatkowo konsultowała rozwiązania przyjazne osobom z dysfunkcjami by udoskonalić rozwiązania i wyeliminować niedogodności jakie pojawiły się podczas pierwszego testu Pendolino.

 

W Polsce jest ponad 4,7 mln osób z różnego typu dysfunkcjami, które stanowią ponad 12 proc. ogółu społeczeństwa. Wśród nich jest prawie 3 mln osób na wózkach inwalidzkich, niemal 1,5 mln osób niewidomych i niedowidzących oraz 0,5 mln głuchych. Rozwiązania w Pendolino powinny więc być przyjazne dla osób poruszających się na wózku, o kulach, niewidomych, niedowidzących, głuchych i głuchoniemych.

 

Kolej to wciąż jeden z najbardziej popularnych środków transportu w Polsce. Pendolino jest więc szansą dla niepełnosprawnych, by mogli wygodnie podróżować. Pociągi marki EIC Premium, czyli polskie Pendolino, zaczną kursować od grudnia 2014 roku. Spółka PKP Intercity posiada obecnie 76 wagonów przystosowanych dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej.

projektowanie stron Warszawa Netgraf.pl - projektowanie stron Warszawa